Knyga yra gyvenimas

Mūsų vaikai skaito labai daug. Suklusote? Taip, jie skaito labai daug įvairiausių tekstų ant reklamos stulpų, skelbimų skyreliuose ir veidaknygėje, tačiau knygų skaito mažai.

Gegužės 5 d., artėjant Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai, kuri minima gegužės 7 – ąją ir primena 40 metų (1864 – 1904) trukusias rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis – 8 klasės mokiniams vyko knygų skaitymo skatinimo pamoka. Perskaityta knyga – gražus šios dienos įprasminimas.

Savarankiško skaitymo pamokai galima pasiūlyti lengvo turinio knygą, bet, anot profesorės Viktorijos Daujotytės, ,,kai renkiesi įdomesnę, lengvesnę knygą, juk jau renkiesi ir lengvesnį gyvenimą. Ir pats daraisi lengvesnis. Lengvėji, lengvėji, kol tave, lengvų knygų skaitytoją, kaip tą pūką pakels vėjas ir išneš nežinia kur, nežinia dėl ko ir kam”. Daug laiko ir dvasinių pastangų reikalaujanti knyga tampa tavo draugu, patarėju sunkiomis gyvenimo minutėmis arba kelrode žvaigžde, vedančia į prasmingesnę būtį. Beprasmiai tekstai tik supainioja žmogaus mintis, atima laiką ir neduoda jokios naudos. Norisi skatinti mokinius, jog jie skaitytų rimtosios literatūros knygas, nes jos mus keičia, moko mąstyti, formuoja mūsų asmenybes. Tik… Iki jos reikia išaugti. Pakylėjančiu laipteliu gali tapti tarpinis detektyvo žanras. Detektyvas – epikos kūrinys su paslapties, nusikaltimo išaiškinimu, intriga ir laipsnišku tiesos atskleidimu.

Dar būdami septintokai mokiniai lankėsi miestelio bibliotekoje, juos bibliotekos vedėja J. Norvaišienė supažindino su detektyvų įvairove, garsiausiais jų autoriais, ypač daug pasakojo apie detektyvų karalienės Agatos Kristi gyvenimą ir kūrybą. Aštuntokai nusprendė, jog per metus perskaitys bent po vieną detektyvinį romaną. Tad dabar nebuvo sunku parengti skaidrių rinkinius, paruošti pranešimų tekstus, atsiliepimus ar recenzijas apie tokią knygą. Mokiniai nutarė, kad detektyvas – socializuojanti literatūra, nes skaitytojas tapatinasi su teigiamu herojumi, o ne su bloguoju. Skaitydami suvokė, kad pasaulis nėra tobulas ir geras, bet nusikaltimo išaiškinimas suteikia saugumo jausmą – už blogį nubaudžiama, jo bus mažiau. O svarbiausia išvada – knygas skaityti verta. Jos lavina vaizduotę, turtina žodyną, skatina empatiją. Knyga yra gyvenimas, o gyvenimas yra atversta knyga. Visa kita – tik paveiksliukai.

Lietuvių kalbos mokytoja V.Jokubauskienė